Antalya’dan Olympos’a gelmek için

Olympos ‘a en yakın büyük otobüs terminali Antalya Otogarı’dır . Antalya’dan ana yolda bulunan Olympos  durağına varmak yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Antalya’dan Fethiye veya Kaş istikametine doğru giden otobüslerden birine binmelisiniz. Bu istikamete giden otobüsler Antalya Tur tarafından işletilmektedir.Not: “Otobüsler her yarım saatte bir Antalya Otogarından kalkmaktadır”

 

Fethiye’den veya Sahil Yolundan Olympos ‘a gelmek için

Fethiye’den Antalya istikametine doğru saat başı otobüs kalkmaktadır. Otobüsten ana yol üzerindeki Olympos durağında inmelisiniz.Olympos DurağıBuradan Olympos’a inen minibüslere binmeniz gerekmektedir. Yol yaklaşık olarak 11 km’dir. Minibüs sizi kapımıza kadar getirecektir. Sadece burada ineceğinizi belirtmeniz yeterlidir.

 

Olympos’a özel araçları ile gelenler için

Yol üzerindeki ören yerlerini gezme fırsatını kaçırmamalıdır. Eğer antalya yönünden geliyorlarsa, yaklaşık 60 km den sonra görecekleri Phaselis tabelasından dönerek antik kenti ziyaret edebilirler. Sabahtan yola çıktılarsa, antik kenti gezdikten sonra öğle yemeği olarak Ulupınar’da alabalık veya biraz ilerisinde son derece lezzetli kavurma yiyebilir, daha sonra Çıralı’dan veya az ilerisindeki Olympos sapağından Olympos’a inebilirler Özel araçlarıyla Fethiye yönünden gelenlere sabah erken saatlerde yola çıkmalarını ve yol üzerinde Pınara, Tlos, Patara, Xanthos, Letoon ve Myra’yı görmelerini tavsiye edebiliriz. Özellikler, günümüzdeki adıyla Demre’de (Myra) yerleşim içinde Aziz Nikolaos Kilisesi’ni (halk arasında noel Baba Kilisesi adıyla bilinen yapı) ve antik Myra kentini ziyaret etme fırsatını kaçırmamalıdırlar. Bu güzergahtan seyahat edenlere bir gece Finike’de konaklamalarını, ertesi gün Arykanda ve Limyra’yı Görmeleriniz önerebiliriz. Finike’den Turunçova yönüne doğru gidilerek ulaşılan antik kentler gezildikten sonra tekrar yola inilip Antalya istikametinde devam edilirse, Kumluca’dan yaklaşık 30 km sonra Olympos sapağından Olympos antik kentine ulaşılabilir.